Aksaray Üniversitesi
Ortaköy Meslek Yüksekokulu
Ortaköy Kaymakamlığı ve ASÜ Ortaköy Meslek Yüksekokulu Arasında Ortak Eğitim Programı Hakkında Protokol İmzalandı

Aksaray Üniversitesi Ortaköy Meslek Yüksekokulu, Ortaköy Kaymakamlığı’yla Ortak Eğitim Programı üzerine protokol imzaladı. Protokol imza törenine Ortaköy Kaymakamı Sayın Rasim Belge ve Ortaköy Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğretim Görevlisi Zeynel Abidin Koyuncu katıldı. Protokole göre; belirli şartları sağlayan Ortaköy Meslek Yüksekokulu öğrencileri, dördüncü dönemlerini Kaymakamlığımızın uygun gördüğü birimlerinde çalışarak okullarını tamamlayabilecekler.

Ortak Eğitim modelinin Üniversite-Sanayi işbirliğini geliştirdiği gibi öğrencilerimizin kamu kurumlarını yakından tanımalarını ve ilerde bu kurumlarımızda çalışmaları için tecrübe ve motivasyon kazanmalarını sağlayacağını vurgulayan Ortaköy Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğretim Görevlisi Zeynel Abidin Koyuncu, “Ortak Eğitim Programının, akademik bilgi ile sahadaki tecrübeyi buluşturan bir modeldir. 2019-2020 yılı Bahar Döneminde, farklı şehirde birçok firmayla anlaşma imzaladık. 39 öğrencimizle Ortak Eğitim Programına başladık. Bu öğrencilerimizden birçoğu, şu anda firmaların çalışanı oldu. Yani öğrencilerimiz, mezun olur olmaz iş bulma imkânına kavuştu. Bu modelde, 2,5 ve üzerinde not ortalamasına sahip, alttan dersi olmayan bir öğrencinin, dördüncü dönemlerinde okula hiç gelmeden, doğrudan sahada çalışarak geçirebileceklerdir. Öğrencilerimizin sigorta ücretini Üniversitemiz karşılıyor. Firma veya kurum ise asgari ücretin yarısı kadar veya belirlediği daha fazla bir ücret ödüyor. Mezun olduktan sonra firmanın-kurumun öğrenciyi istihdam etmesi gibi bir zorunluluk yok. Öğrenci açısından iş hukuku kuralları aynı zamanda okul disiplin kuralları anlamına geliyor. Ayrıca firma-kurum yöneticileri, modelin uygulandığı süre boyunca öğrenciye bir not veriyor. Bu not da mezuniyet açısından önemli olduğu için, öğrencinin işi aksatması söz konusu değil. Öğrencilerimiz için Ortak Eğitim çok önemli bir fırsat. Mezuniyetin ardından hem teorik, hem de pratik bakımdan daha yetkin bir hale gelen öğrencilerimiz, her anlamda hayata daha kolay şekilde tutunacaktır. Aksaray Üniversitesi olarak amaçlarımızdan birisi de bunu sağlamaktır. Bu anlamda, Kaymakamımız Sayın Rasim Belge’ye, Meslek Yüksekokulumuza verdiği önem ve eğitim konusundaki hassasiyeti için ayrıca teşekkür etmek isterim. Sayın Kaymakamımız, ilçemizde görevini ifa etmeye başladığı günden bugüne, ilçemizin her türlü sıkıntısıyla yakından ilgilendiği gibi, Meslek Yüksekokulumuzun ve öğrencilerimizin de taleplerine her daim kapısını açık tutmuş ve bizlere destek olmuştur” şeklinde açıklamada bulundu.

Ortak Eğitim Programı’nın öğrenciler için önemli bir fırsat olduğunu vurgulayarak Kaymakamımız Sayın Rasim Belge, “teorik eğitimin pratik iş hayatıyla buluşturan bu programın yaygınlaşmasıyla birlikte, Meslek Yüksekokulu öğrencilerimiz iş hayatına bir adım önde başlayacaklardır. Bu programın, öğrencilerimizin iş hayatını yakından görerek, yaşayarak hayata dair cesaretlerini pekiştireceğini umuyorum. Hali hazırda, Ortaköy Kaymakamlığı’nda bir öğrencimiz mevcut programdan yararlanmaktadır. Gelecek yıllarda farklı kamu kurumlarında ve firmalarda çok sayıda öğrencimizin Ortak Eğitim Programından yararlanacağını düşünüyorum.  Bu anlamda, başta Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Zeynel Abidin Hoca olmak üzere, milletimizin ve devletimizin bakası olan gençlerimize katkıda bulunan tüm akademisyenlerimize teşekkür ederim. İmzalanan bu protokolün hayırlı olmasını dilerim” şeklinde açıklamada bulundular.

Diğer Haberler